Dlaczego filtr do wody musi być zanurzony?
15 lutego 2020
Pokaż wszystkie

Gdzie wyrzucić filtr do wody

classic-pH-aranz1

Odpowiedzialne składowanie i przetwarzanie odpadów jest obecnie jednym z największych wyzwań przed jakimi stoimy jako ludzkość. Odpowiedzialnie więc staramy się kupować i odpowiedzialnie chcemy utylizować. Sam wybór kupna dzbanka filtrującego do wody kranowej to już duży krok proekologiczny- ogranicza bowiem kupowanie wody w butelkach z plastiku, a plastik to chyba największe (obok emisji dwutlenku węgla) zagrożenie dla środowiska, w tym oceanów. Podpowiadamy więc, co zrobić ze zużytymi filtrami z dzbanków.

Z czego składa się filtr i gdzie go wyrzucić?

Wkład filtrujący jest zbudowany z plastikowej otoczki, w której znajduje się najczęściej mieszanka wymiennika jonowego oraz węgla aktywnego. Zadaniem tejże mieszanki, która właśnie jest filtrem, jest podniesienie walorów zapachowych i smakowych wody poprzez usunięcie z niej zanieczyszczeń- metali ciężkich, chloru i jego pochodnych, związków organicznych i nieorganicznych. Z dzbanków oraz z filtrów nie wydostaje się do środowiska niebezpieczny i szkodliwy bisfenol A (BPA). Filtr spełnia swoje zadanie przez okres 30 dni, po czym należy go wymienić na nowy. O wymianie przypomina nam wskaźnik umieszczony na pokrywie dzbanka- LEDowy lub manualny. Koszt filtra to około 15-20 złotych miesięcznie.

Producenci, w tym DAFI, oferują obecnie specjalne kontenery, do których można wyrzucać zużyte filtry. To sposób na to, by je na nowo recyklingować. W kontenerach można umieszczać zarówno filtry z dzbanków jak i te z butelek filtrujących. Dbając o środowisko naturalne, powinniśmy mieć na uwadze, by jak najwięcej artykułów, jakie używamy na co dzień było artykułami wielokrotnego użytku- tak jak w tym przypadku filtry. Segregacja i recykling tego, co zużyte to także niemniej ważny krok- nie wyrzucajmy filtrów, gdzie popadnie, zwracajmy uwagę na to, czy mogą być one ponownie wykorzystane. DAFI obiecuje, iż pojemników do recyklingu filtrów tej marki będzie przybywać, a firma jeszcze bardziej będzie zachęcać do świadomości dbania o środowisko. Na chwilę obecną kontenery DAFI można znaleźć w takich miastach jak Kielce, Szczecin, Lublin, Radom i Bydgoszcz.

Filtry są najczęściej zapakowane w folię zabezpieczającą. Po jej usunięciu należy ją wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne. Wkład filtra, czyli mieszankę żywicy i węgla, można przesypać do papierowej torebki i umieścić w kontenerze na odpady zmieszane lub biodegradowalne (wtedy bez torebki) – są to substancje w 100% naturalne i rozkładające się. Kubeczek, w którym znajduje się filtr umieszczamy albo w kontenerze stworzonym przez DAFI albo w kontenerze na plastik (żółty pojemnik). Może on być ponownie wykorzystany.

Dafi – naturalnie odpowiedzialni

Recykling zużytych filtrów to nie jedyne działania na rzecz środowiska, jakie jest bliskie marce Dafi. Firma posiada swój ogród, który jest zamieszkany przez około pół miliona pszczół. Dafi posiada własną pasiekę stworzoną z potrzeby ochrony gatunku tych owadów tak ważnych dla człowieka i dla środowiska. Nad ulami DAFI czuwa mistrz pszczelarstwa z Ligi Ochrony Przyrody. Marka stara się czynnie promować ekologię, edukować najmłodszych konsumentów oraz wykorzystywać jak najbardziej przyjazne środowisku materiały.